W dniu 22 czerwca 2020 r., Prezydent RP podpisał „ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19” określaną jako Tarcza antykryzysowa 4.0. Ustawa zmieniła zasady umarzania pożyczek udzielanych przez urzędy pracy.
Przed wejściem w życie ww. ustawy przepis art. 15zzd Tarczy Antykryzysowej, przewidywał dwa warunki umorzenia pożyczki:
- prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki,
- złożenie wniosku o umorzenie pożyczki.
Na skutek przyjętych zmian uchylono drugi z warunków i przedsiębiorcy nie muszą już składać wniosków o umorzenie pożyczki. W razie spełnienia przez przedsiębiorcę jedynego warunku – prowadzenia działalności przez okres 3 miesięcy – umorzenie zobowiązania z tytułu pożyczki nastąpi automatycznie, z mocy prawa.
Regulacja w brzmieniu do 24.06.2020 r.
Art. 15zzd ust. 7 Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza, że prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Zmieniony przepis obowiązujący od 24.06.2020 r.
Art. 15zzd ust. 7 Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Weryfikacji dokonywać będzie urząd pracy za pomocą Krajowego Rejestru Sądowego i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przepisy przejściowe
Zgodnie z art. 97 omawianej ustawy nowe zasady będą obowiązywały w stosunku do wszystkich pożyczek udzielonych przez urzędy pracy, tj:
- udzielonych po wejściu w życie nowelizacji.
- udzielonych przed wejściem w życie nowelizacji (wymóg złożenia wniosku o umorzenie pożyczki zostanie usunięty z już zawartych umów z mocy prawa, bez dodatkowych aneksów).
- tych, o które wnioski zostały złożone przed nowelizacją i zostały rozpatrzone po wejściu w życie nowelizacji (bez konieczności modyfikowania wniosków).
Warto jednocześnie wspomnieć, że na mocy dodanego ust. 11. w art. 15zzd wyłączono spod egzekucji sądowej i administracyjnej środki pochodzące z pożyczki 5000 zł. Środki te stały się tym samym wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego. W przypadku uprzedniego zajęcia, dalsza egzekucja z tych środków jest zabroniona, a sumy zajęte i nierozdysponowane podlegają zwrotowi.